FAQ - často kladené otázky

Problematika funkce filtru pevných částic je poměrně složitá a navozuje tak řadu dotazů zákazníků. Nejčastěji kladené dotazy proto naleznete níže.

Co je filtr pevných částic?                        
Filtr pevných částic DPF a FAP je zařízení zachycující ve výfuku automobilu pevné částice prachu vznikající spalováním paliva motorem.

Je v mém voze filtr pevných částic?
Většina moderních vozů se vznětovými motory je od roku 2007 až na pár výjimek tímto filtrem výrobci vybavována. U modelů značek Peugeot a Citroen bylo toto zařízení společností PSA použito již v roce 2000.

Proč je filtr pevných částic v mém voze?
Tento filtr do sebe extrahuje převážnou část produkce karcinogenních prachových částic vznikajících při provozu automobilu a zlepšuje tak výrazně jeho emisní limity. Tyto limity začínají být stále častěji vyžadovány pro vjezd do nízkoemisních zón ve většině evropských měst. Je samozřejmé, že stejně tak jako ve vyspělých státech evropské unie bude jeho přítomnost a správná funkce tohoto zařízení stále častěji vyžadována i městskými částmi v ČR a kontrolována jak ze strany Stanic technické kontroly (STK) tak i policie České republiky.

Doporučujete provádět čištění filtru i preventivně?
Samozřejmě ano. Vždy je lepší filtr čistit preventivně v případě běžného zanesení, než v případě kdy je již zcela zahlcen prachem a vozidlo je tak řídící jednotkou motoru uvedeno do nouzového režimu. V takových případech je mnohem větší pravděpodobnost mechanického poškození filtru vlivem velkého tlaku spalin před filtrem, popř. dlouhotrvající nedokončené regenerace. Jeho kompletní renovace pak již nemusí být technicky proveditelná.

Jaká je životnost filtru pevných částic?
Životnost filtru ovlivňuje především režim, v jakém je vůz používán, kvalita aktuálně používaného paliva a jízdní styl řidiče. Průměrná doba životnosti filtru se pohybuje v průměru okolo 120 - 150 tisíc kilometrů. Tuto životnost lze prodloužit pomocí včasné renovace pomocí námi požívané patentované revoluční technologie HeatAir.

Jak dlouho trvá renovace filtru?
Renovace neboli čištění filtru pevných částic je s ohledem na kvalitu prováděných prací časově náročné. Tato doba se pohybuje v závislosti na aktuálním stavu zanesení filtru v rozmezí 24 až 48 hodin od přijetí zakázky. Po přijetí je filtr podroben tlakové a vizuální analýze, po níž je následně zahájen několikastupňový proces čištění s výslednou účinností 95% až 100% původní hodnoty.


Poskytujete na čištění filtru záruky?
Na funkčnost filtru po námi provedené renovaci při dodržení záručních podmínek poskytujeme nadstandardní záruku 3 let nebo 100 000 kilometrů.

Ovlivňuje filtr pevných částic spotřebu paliva?
U správně fungujícího filtru pevných částic dochází ke spuštění aktivní regenerace povstřikem nafty do výfukového potrubí v rozmezí jednou za 800 – 1000 km. V případě, že je tento filtr nadměrně zanesen násobí se počet regenerací filtru a výsledkem je pak zvýšená spotřeba paliva a to až o 2 litry na 100 km.

 

Jak se objednat
Renovaci DPF je možné provést v naší kladenské centrále nebo u smluvních partnerů z řad autorizovaných i neautorizovaných autoservisů. Vyberte si:

Mapa servisních míst