Nízkoemisní zóny

nizkoemisnizony.pngMinisterstvo dopravy v únoru roku 2014 dokončilo veškeré legislativní kroky k tomu, aby obce mohli zavádět nízkoemisní zóny. Již brzy se tak po vzoru zahraničních států začnou i v České republice objevovat zóny, kam bude zákaz vjezdu vozů nesplňujících určitou emisní třídu.

Zóny budou brzo pravděpodobně zavedeny v těchto městech:

Praha (schváleno - většina území - účinnost od 1.ledna 2016)

Ostrava

Plzeň

Karlovy Vary

Klimkovice

 

První nízkoemisní zóna bude v Praze

První nízkoemisní zóna pravděpodobně vznikne v Praze. Již od roku 2010 toto připravuje užší pracovní skupina, čekalo se jen na dopracování legislativy, což se již stalo. Např. Praha 6 vznáší návrhy, aby bylo do nízkoemisní zóny zahrnuto celé její území. Zóna byla schválena na většině území hlavního města Prahy s platností od 1. 1. 2016.

Pro místní obyvatele žijící v emisní zóně bude možné vyjednat na obecním úřadu až na několik let, tak aby lidé žijící v těchto oblastech měli dostatek času pořídit nový filtr pevných částic.

Jak budou fungovat emisní zóny

Pokud se obec rozhodne zavést na svém území nízkoemisní zónu - obvykle zejména v centru města, zamezí tak vjezd vozidlům, které předepsanou normu nesplňují. "Pro emisní kategorii jedna se plaketa vydávat nebude. Pro odlišení emisní kategorie dva až čtyři bude emisní plaketa barevně odlišena. Červenou barvou bude označena plaketa pro druhou emisní zónu, žlutá pro třetí a zelená pro čtvrtou," uvedl Úřad vlády.

Plakety budou vydávat místně příslušné obecní úřady, stanice STK a také ministerstvo dopravy. Plaketu bude možné i zaslat poštou. V případě, že váš vůz bude označen plaketou a bude mít např. vyndaný filtr pevných částic, budou hrozit vysoké sankce. 

Články na téma nízkoemisní zóny

Jak se objednat
Renovaci DPF je možné provést v naší kladenské centrále nebo u smluvních partnerů z řad autorizovaných i neautorizovaných autoservisů. Vyberte si:

Mapa servisních míst